Головна  →  Новини  →  11 грудня 2023

Держпраці: «Трудовий договір — це пасок безпеки у світі праці»

У Державній службі України з питань праці закликали дотримуватися чинного трудового законодавства України. Незадекларована праця - це не тільки порушення закону, а й втрата прав і гарантій для працівників. Без укладення трудового договору, найманий працівник не можете розраховувати на гарантовані оплачувані відпустки, лікарняні, компенсацію в разі нещасного випадку. Крім того, незадекларована праця не гарантує захисту від свавільного звільнення, зниження зарплати, перевантаження роботою.  

Трудовий договір - це документ, який регулює відносини між працівником і роботодавцем. Він визначає права і обов’язки обох сторін, умови праці, заробітну плату, термін дії, порядок зміни і розірвання.

Як відбувається укладення трудового договору?

Працівник має написати заяву про прийняття на роботу, надати паспорт, ІНН, за потреби – документи про освіту або інші документи. Роботодавець видає наказ про прийняття працівника на роботу, ознайомлює з ним працівника, направляє повідомлення до територіального органу податкової служби, навчає працівника безпечній роботі.

Якщо роботодавець не виконує умови трудового договору, необхідно зробити наступне:

- звернутися до роботодавця з письмовою вимогою про усунення порушень і виконання умов трудового договору. Також можна звернутися до профспілкового органу, якщо найманий працівник є членом профспілкової організації, за допомогою і підтримкою;

- звернутися з письмовою скаргою до Державної служби України зпитань праці за консультацією та допомогою;

- звернутися до суду з позовом про встановлення факту порушень роботодавцем умов трудового договору, відновлення порушених прав і вимоги компенсації моральної та матеріальної шкоди.

 

Перейти до спискуВерсiя для друку